Plánujete veľkú párty? Poradíme vám, ako vybrať veľký gril a čo na ňom pripraviť.

20. decembra 2023 ∙ 5 min čítanie

Či už plánujete rodinné stretnutie, alebo veľkolepú večierku pre niekoľko desiatok hostí, budete chcieť takú hostinu, o ktorej sa bude ešte dlho rozprávať. Ako sa však pripraviť na nápor toľkých hladných ľudí? Prinášame vám niekoľko tipov na výber správneho grilu, a na pohostenie.

 

Ktorý gril si vybrať, ak potrebujete pripraviť viac porcií?

Výber správneho pomocníka na grilovanie bude alfou a omegou, aby vaši hostia nemuseli dlho čakať, alebo aby sa nestalo, že by pre niekoho vôbec neostalo z dobroty. Taký prúser si nikto neželá.

Aký veľký gril je ideálny?

Jednou z možností je plynový gril. Ten ponúka pre potreby veľkej grilovacej párty niekoľko jednoznačných výhod:

  • Rýchlo a ľahko sa rozpáli. Jeho prípravou nebudete musieť stráviť veľa času.
  • Dokáže udržať rovnakú teplotu na celej grilovacej ploche a niektoré grily umožňujú samostatné ovládanie jednotlivých horákov. Vhodné sú modely s najmenej 3 - 4 horákmi s výkonom 10 - 12 kW.
  • Moderné plynové grily majú výkonné horáky, ktoré zaručujú rýchle grilovanie aj pri veľkom množstve potravín.
  • Väčšie plynové grily majú aj odkladaciu plochu alebo bočné horáky, kde môžete ľahko udržať jedlo pri požadovanej teplote, pripraviť omáčky atď.

Grily na drevené uhlie a elektrické grily

A čo grily na drevené uhlie? Tie poskytujú skutočne autentickú chuť a atmosféru pri grilovaní. Na väčšie podujatia sú ideálne veľké grily s rozmermi aspoň 60 × 120 cm s liatinovým roštom.

Počítajte s dlhším časom rozohrievania. Gril na drevené uhlie by mal byť dostatočne priestranný, aby ste mohli regulovať teplotu posúvaním jedla po rošte. Grilovanie je tak o niečo náročnejšie na logistiku ako pri plynovom grile. Hlavný kuchár, ktorým ste pravdepodobne vy, bude musieť starostlivo naplánovať, čo pôjde na gril ako prvé, druhé, tretie... Ďalej nezabudnite na dostatok dreveného uhlia a podpaľovačov.

Elektrické grily oceníte pre ich nenáročnosť - stačí ich zapojiť do zásuvky a môžete grilovať. Objemné modely so širokým roštom dokážu ugrilovať jedlo pre celú rodinu. Dbajte však na to, aby mal gril dostatočný príkon.

Záver: Pri porovnávaní veľkých grilov vychádza najlepšie plynový gril. Ale ani ostatné typy nie sú mimo hry. Vyžaduje si to len trochu viac plánovania.

Aké grilované pochúťky skutočne nasýtia viacero hostí?

Výber grilu by sme mali. Teraz prichádza ďalšia zásadná otázka: Čo grilovať? Čím viac ľudí očakávate, musíte počítať s tým, že každý hosť má trochu iné chute. Niektorí ľudia dávajú prednosť mäsu, iní uprednostňujú zeleninu, syr alebo majú radi ryby. Pravdepodobne nevyhoviete každému, ale určite je dobré mať pripravenú bezmäsitú alebo vegánsku variantu.

Ideálne je zostaviť si jedálny lístok vopred, aby ste vedeli, čo kedy pôjde na gril a v akom poradí sa budú jednotlivé chody podávať... Ako môže takéto grilovacie menu vyzerať?

Na štart pre chuťové bunky: predjedlo

Na začiatok si vyberte niečo ľahšie. Možno kúsok syra s grilovanou zeleninou alebo grilovaný toast s paradajkami. Hostia si nenechajú ujsť kúsky ryby alebo malú klobásku. Majte na pamäti, že predjedlo je len predohrou k hlavnému chodu.

Vrchol večera: hlavný chod

Tu sa môžete naozaj vyblázniť, vašej fantázii sa medze nekladú. Vyberte si klasiku, ktorá nikdy nesklame: kuracie/ bravčové/ jahňacie steaky, ktoré stačí marinovať v oleji, korení a bylinkách. Tým sa zvýrazní chuť mäsa. Medzi ďalšie tipy patrí flank steak, rebrá, krkovička alebo krídla. Vyskúšajte aj menej tradičné suroviny, ako sú kačacie prsia, králičie mäso alebo zverina.

Hitom, ktorý vždy zaujme, sú hamburgery. Ani tu sa však nemusíte držať pri zemi. Kombinujte omáčky, zeleninu, syry a nakladané pochúťky (uhorky, chilli, kukuricu). Burgery môžete pripraviť aj bez mäsa - vyberte si tofu, sójové mäso alebo si pripravte placky zo strukovín.

Medzi ďalšie pochúťky, ktoré možno pripraviť vo väčšom množstve, patria stále hviezdy slovenského grilovania: klobásy a párky. Tí, ktorí si strážia líniu, uvítajú lososa a iné ryby (vhodný je tuniak, šťuka). S prípravou rýb si nemusíte robiť veľké starosti - stačí ich potrieť maslom, osoliť a posypať bylinkami. A potom šup na gril.

Pre ďalšiu bezmäsitú možnosť pripravte zeleninové a syrové špízy. Môžete grilovať cukety, baklažány, papriky, cibuľu, kukuricu alebo dokonca červenú repu či baklažán. Nezabudnite však ani na marinádu a dresing na zeleninu.

Aké prílohy si vybrať? Zvyčajne sa podáva pečivo alebo šalát. K mnohým jedlám sa však môžu podávať aj cestoviny alebo ryža. Tie sa dajú pripraviť vopred a potom si každý môže nabrať toľko, koľko chce. Ušetríte si tak čas a vaša hostina bude originálna.

... a niečo sladké na záver

Sladké a grilovanie? Nehodia sa k sebe? Budete prekvapení. Okrem už celkom bežného ovocia s cukrom (ananás, banány, jablká atď.) môžete vyskúšať aj niečo náročnejšie. Čo tak tortilla s čokoládou a jahodami?

Grilovacie príslušenstvo

Máte nejaké ďalšie tipy na grilovanie? Pripravte si náhradné obrúsky, utierky a rukavice na manipuláciu s horúcim grilom. Nezabudnite na kvalitné grilovacie kliešte a ihly. A samozrejme dostatok tanierov, príborov a pohárov pre všetkých!

 

Zostáva už len popriať vám dobrú chuť a úspešné grilovanie. Ak nie ste si istí s výberom grilu, neváhajte sa na nás obrátiť.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť